Knappt 3 mil från Alanya centrum ligger Water Planet. Ett äventyrsbad som kan vara ett roligt utflyktsmål om man har barn som älskar rutschkanor. För att ha riktig glädje av allt som finns här ska de vara simkunniga, men det finns även en del pooler och aktiviteter för de små barnen.
Höga rutschkanor för stora barn och vuxna Det finns 23 vattenrutschkanor av olika slag, både små och stora. Några är snälla, till exempel Family Slide där man åker tillsammans med sina barn. Andra är riktigt höga och läskiga, till exempel rutschkanorna Det svarta hålet och Kamikaze.
Rutschkanor för flera åkare En del rutschkanor är så kallade multislides, det betyder att de har flera rutschkanebanor bredvid varandra. Det är roligt, då kan man tävlingsåka mot barnen och för omväxlings skull ha chans att vinna (hög vikt = hög fart). Andra rutschkanor har stora gummiringar att sitta i när man far nerför den serpentinformade banan. Man kan antingen åka ensam i gummiringen, eller tillsammans med sitt barn.
Pool för små barn Anläggningen har visserligen flest bad- och åkattraktioner för simkunniga barn, men det finns även småbarnspooler med grunt vatten, lekredskap och snälla rutschkanor.
Vill du prova något nytt? Då kan du prova ”rafting”, eller forsränning som det kallas på svenska. I en 350 meter lång poolflod med vågor ska man försöka ta sig runt i kanot, kul idé! Det finns även water football, crazy river, bungyjump, disco där både barn och föräldrar dansar och annat skojigt.
Hur kommer man dit? Water Planet ligger knappt 3 mil väster om Alanya, längs kusten. Researrangörerna säljer inte utflyktsresor till Water Planet, utan enklaste sättet att ta sig dit är att ta en taxi eller hoppa på bussen som går längs kustvägen förbi byn Konakli och fram till byn Okurcalar, och den historiska byn Justianapolis där Water Planet ligger.
När är det öppet? De har öppet så gott som alla dagar under maj-november, oftast mellan 10.00 – 18.00 (men dubbelkolla innan du åker dit).
Praktiska fakta Restaurang och snackbar finns. Några mindre affärer finns att strosa i när man tröttnat på att bada. Separata omklädningsrum för damer respektive herrar finns, även duschar.
Har du varit på Water Planet utanför Alanya i Turkiet? Hör gärna av dig och berätta vad du och din familj tyckte, sätt ert betyg mellan 0-10 poäng och maila till
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Det finns 23 vattenrutschkanor. På bilden ser du en blå serpentinbana och en hög med parallella banor.
Den här barnpoolen är knädjup och avsedd för små barn. Gula kanan är lagom snabb för småttingarna.
Forsränning i pool, knasigt men det är faktiskt riktigt roligt!
Här åker man i gummiring på en lång serpentinformad rutschkana.
Hej
Vi var på Waterplanet i Alanya för två veckor sedan. En bra upplysning på sedan kan vara att i de mellanstora kanorna där få endast barn åka ifall man har barn som vill åka i knäet så är det inte tillåtet. Dem små kanorna är för mindre barn och de stora har de allra flesta en längdgräns på minst 130 cm. Så har man barn däremmellan krävs det att man vågar åka själv.
Med vänlig hälsning
Jens
Hej!
Läste er positiva info om Waterplanet som ligger 3 mil ifrån Alanya och tycker ni har missat den viktigaste aspekten - säkerhet.
Först, ett tillägg - Vingresor/Tjäreborg/Thomas cook har resor dit åtminstone en gång i veckan, men priset är hutlöst - 65 turkiska Lira. Köper man från någon av alla de lokala resebyråerna i Alanya så varierar priset mellan 38-50 turkiska Lira.
Nu vill jag skriva det intryck jag och min väninna fick:
Säkerheten oerhört låg på anläggningen!!!
Det fanns 2 badvakter i början av 2 vattenrutschbanor av totalt 15 st. DVS INGEN hade koll på hur man åkte, hur man råddes att åka. Det
fanns bara skyltar med bilder. Någon försökte kånka in sin gummibåt i en smal vattenrutschbana pga detta och många åkte på varandra.
Dessutom knappt 1 badvakt (han sågs bara till ibland) nere vid poolerna där 14 rutschbanor mynnade ut.
Dessutom finns det två supersnabba, raka vattenrutschbanor som man ligger i. Farten i dem är som sagt hög och man landar direkt i poolen, utan någon lång bromssträcka. Trycket på öron/trumhinna är därför högt och öronen riskerar att skadas. (själv har jag fortf. ont och lock/vatten i örat - 2,5 dag efteråt).
Vi sökte läkare - och två av tre i personalen (vid ingången, dvs vid kiosken fanns fler som jobbade) - hade ingen aning om var sjukstugan var. Ingen info finns heller i infobladet om det här.
Vi välte två gånger av fyra i den blå breda gummibåtsbanan och båda gångerna smällde den främsta åkaren örat/tinningen i botten på banan och fick rejält ont.
Poolerna där man landar är för korta - man kör nästan upp på kanten med gummibåten.
I en av poolerna mynnar tre rutschbanor ut. Gummibåtsbanan där ligger i 90 graders vinkel till två korta barnrutschbanor, vilket gjorde att de få barn som vågade åka i barnrutschbanorna ofta blev påkörda av gummibåtar.
Ont om duschar. Fanns endast vid ingången och vid en vuxenpool - inte en enda dusch vid vattenrutschbaneområdet. Inte bra med tanke på varken hetta eller hygien.
Så vill ni skriva rättvisande och viktig info om utflyktsmål bör ni ta med den här informationen.
mvh, Karin (som var på Waterplanet fredag 11 sept. 2009)
Hoppas verkligen att någon varit här och kan ge ett betyg. Vi är jätteintresserade att besöka parken men man vet ju inte om det är värt en heldag när man endast är borta 7 dagar...
söndag, 26 augusti 2007 Små äventyr för hela familjen
Det finns massor med roliga aktiviteter att hitta på när man har en ledig dag. Det gäller bara att få idéerna när man behöver dem, och det får du ju alltid här på Barnsemester.se! Vi har samlat mån... Läs mer »
fredag, 9 september 2011 Nu släpps resorna till sommaren 2013
De flesta charterarrangörerna släpper resorna till den kommande sommaren redan i september, och vill man vara säker på att få önskat resmål och barnanpassat hotell är det en bra idé att vara ute i ... Läs mer »
torsdag, 26 april 2007 Frankrike - Paris
Den mest barnvänliga tiden att åka till Paris är ungefär från april till oktober - när uteserveringarna är öppna. Det är lagom varmt då och praktiskt att kunna sitta ute och äta i stället för att t... Läs mer »
fredag, 9 september 2011 Nu släpps resorna till sommaren 2012
De flesta charterarrangörerna släpper resorna till sommaren 2012 i september, och vill man vara säker på att få önskat resmål och barnanpassat hotell är det en bra idé att vara ute i god tid. Chart... Läs mer »
torsdag, 27 mars 2008 Frankrike - Roliga äventyrsbad på Franska Rivieran
Vi föräldrar längtar efter allt det där vuxna på Franska Rivieran; en promenad i kvällssolen längs havet i Nice, fönstershopping bland lyxboutiquer i Cannes, ett besök på Picassomuséet, en hyrbilsd... Läs mer »
tisdag, 13 januari 2009 Tonårsäventyr
SommartipsetMånga föräldrar med tonåringar ber om tips på semesteraktiviteter som kan stärka banden i familjen. Här får du några idéer! Tips 1: låt tonåringen ta med en kompis. Tips 2: våga släppa ... Läs mer »
Kommentarer
RSS-flöde för kommentarer på denna post