Betyg och kommentarer
Barnens minikanal i Norrkvarn

Betyg, omdömmen och kommentarer från barnfamiljer som besökt Barnens minikanal i Norrkvarn.
» Antal inlägg: 12 st
Blev en spontan utflykt hit. Det var jätteuppskattat av alla barnen (4, 10, 13 & 15) Ta med ombyte =) Mysig att gå & titta på båtarna som ligger vid slussområdet & det är intressant att kolla på slussningen i sig.
Ett mycket bra & framför allt gratis utflyktsmål
Ulli75 (2013-07-21) Ett mycket bra & framför allt gratis utflyktsmål
Kanalerna är roliga för de små att leka i när mamma och pappa tar en fika och tittar på. Man kan dessutom hyra en stuga som ser ut som en stubbe och leka troll för en natt eller två!
moffemin (2008-12-06)
Vi stannade till vid Norrkvarn när vi hade vägarna förbi. Barnen 5 och 7 år tyckte om att gå i miniatyrkanalerna. Vatten är ju alltid roligt! Vi föräldrar njöt av omgivningen och att det faktist finns saker som är gratis.
Anna (2008-07-20)
Kanalerna är säkert jätteroliga för mindre barn (2-4 år). Framsidan mot Göta kanal är en fröjd, men ev övernattning för husbilar/vagnar är hänvisade till en grusparkering på baksidan av huvudbyggnaden utan mysighetsfaktor.
Lasse (2008-07-14)
Vi tog med oss två barn (5 och 3 år) farmor och oss själva och bodde två nätter där sommaren 2007. Trots att det var halvkallt och småregning var barnen i kanalerna hela tiden - de älskade det. Stubbarna var mycket bättre än jag kunde föreställa mig! Åk hit! Maten på kvarnen var riktigt bra för allihop,
Heidi (2008-02-11)
Ett underbart utflyktsmål för familj med små barn. Spännande att få slussa båtar och allt rinnande vatten. En liten värld för små själar. OBS! ta med extra kläder för det är inbjubande att ta sig ett dopp för de små.
Lise Andersson (2008-01-28)
Väldigt mysigt boende jag och min familj har provat. De har byggt upp två trollstubbar som man får bo i. Mina barn som är 6, 8 och 10 år tyckte det var helmysigt att få vara där. De har också byggt upp ett Göta Kanal i miniatyr som barnen kan springa omkring och leka och slussa i. Vi vuxna kan sitta på bryggan och se båtarna glida förbi på Göta Kanal.
Hur mysigt som helst och jag vill gärna tipsa andra om detta.
Ann-Lis Carnestad Mårtensson (2007-06-10) Hur mysigt som helst och jag vill gärna tipsa andra om detta.
Rekommenderar stark Norrqvarn som utflyktsmål. Det är fräscht, roligt med allt vatten & det som är uppbyggt både för små att leka med/i & för oss vuxna att se. Sen ligger det ju perfekt vid Göta Kanal, plus att man kan fika där...önskar dock ibland att utbudet på fikat kunde vara lite smaskigare kanske mat & hembakat? Måste nog prova en sådan där stubbe för övernattning vid tillfälle *ler*. Norrqvarn får absolut ett par besök utav oss i sommar igen.
Malin (2007-02-12)
Det här är ett av mina killars favoritställe .(6 o 9 år). Eftersom vi bor på hyfsat resavstånd därifrån ingår ett besök där i varje sommarplanering. Perfekt en lagom varm sommardag att slussa båtar i den skalenliga kanalen. Ombyte är som sagt att rekommendera. Mysig miljö, Båtar finns att hyra där, har för mig att man får en glass när man lämnar tillbaks för att undvika trauma kanske.
Vi kombinerar alltid Norrkvarn med en minigolfrunda med hembakt fika på underbara "Bäcken" i Mariestad så är det i princip en heldagsutflykt.
Birgitta (2007-01-23) Vi kombinerar alltid Norrkvarn med en minigolfrunda med hembakt fika på underbara "Bäcken" i Mariestad så är det i princip en heldagsutflykt.
Vi har varit där vid ett par tillfällen och sonen som nu är 7 år tycker det är skoj att köra runt med båtarna i miniatyr-kanalen, men även att titta på de stora båtarna i den riktiga kanalen. Jättekul ställe att vara på för alla barn som älskar vatten och båtar.
Linda Carlgren (2007-01-22)
Vi bodde en natt i en trollstubbe i somras och det uppskattades mycket av vår 4- och 6-åring, dock är det inget att rekommendera för spädbarn.
Hela Norrqvarns område med minikanalen och utsikten över Göta Kanal (slussning mm) tyckte barnen och även vi var ett äventyr.
Christina (2006-08-09) Hela Norrqvarns område med minikanalen och utsikten över Göta Kanal (slussning mm) tyckte barnen och även vi var ett äventyr.
Här hamnade vi förra sommaren helt oplanerat. Perfekt plats att stanna och ta en fika på, egen medhavd eller köpa i fiket.
barnen hade jättekul med minikanalen (det är alltid kul att plaska med vatten så ta med ett extra ombyte kläder....)
Trollstubbarna var roliga att se också, där skulle vi (hela familjen) tänka oss att övernatta någongång.
(2006-05-10) barnen hade jättekul med minikanalen (det är alltid kul att plaska med vatten så ta med ett extra ombyte kläder....)
Trollstubbarna var roliga att se också, där skulle vi (hela familjen) tänka oss att övernatta någongång.
Lämna en recension
Har du varit här? Andra familjer vill veta vad du tyckte, skriv och berätta!
När du skriver här måste du följa våra regler. Läs villkoren »