Barnsemester testar:

Experimentarium i Köpenhamn

Experimentarium är Danmarks enda science center. Här är det inte bara tillåtet, utan i allra högsta grad meningen att du ska använda utställningarna och göra experiment.

Experimentarium
I entrén möttes vi av en stor Tyrannosaurus Rex som plirar på oss med sina små ögon, morrar och rör sig...

Experimentarium
Trycker man på späckhuggarens tänder sprutar den vatten ur sitt blåshål!

Efter en halv dag med familjern på det nyöppnade Den Blå Planet svängde vi inom Experimentarium på vägen hem.

Vi hade hört att det var toppen och ville såklart prova. Våra barn är bara 3 och 5 år och har aldrig varit på sciencecenter tidigare så vi var alla fyllda med förväntan.

Dinosaurier

I entrén möttes vi av en stor dinosaurie som både lät och rörde på sig. Till och med ögonen rörde sig och det kändes som om han stirrade rakt på oss.

Vi började med att kika på dinosaurie-avdelningen och det var jätteroligt men lite läskigt för Felix som bara är 3 år. Han var inte riktigt övertygad om att dom inte levde och skulle äta upp oss. Efter ett tag slappnade dock även Felix av och ville gå ett varv till och titta medan Leo kravlade runt band dinusaurieäggen i nästet.


Experimentarium
Barnen tyckte det var jätteroligt att skapa egna vågor.

-"Mamma, varför växer det ludd på hamburgaren?"

Vidare så fick vi experimentera med bland annat ljud och ljus, och se snabbfilm på mat som möglar. Örrk (!!), men fascinerande!

Avdelningen med vattenexperiment var vår stora favorit. Här fick man både köra träbåtar, göra vågor och skjuta med vattenkanoner!

Vi fick hjälp av en trevlig tjej från personalen som visade att om man la en boll på späckhuggarens blåshål och sedan tryckte på dess tänder för att stoppa vattenflödet där, så sköts bollen iväg i en kaskad av vatten. Häftigt!

Vi blåste luft på bollar och försökte hålla dom i luften, flyttade ett stort skepp vi stod på genom att snurra på en ratt, snurrade cykelhjul och vred på rattar, skrattade, blåste stora såpbubblor, provade vem som kunde skrika högst och vem som hade starkast händer!

Experimentarium
Titta, det är jag!

Experimentarium
Stora såpbubblor = en stor succé!

Massor att göra för stora och små

Även om våra barn var i minsta laget för att förstå många av experimenten och stationerna så fanns det gott om saker för dom (och oss vuxna) att roa sig med här.

Den roligast avdelningen för oss med små barn var den som handlade av vatten eftersom det var ganska "enkla" experiment att förstå. Den sista avdelningen var mer för lite större barn i skolåldern och handlade bland annat om väder och människokroppen.

Det såg jättekul ut men vid det laget var våra barn både trötta och hungriga så vi gav upp och åkte hem. Men vi bestämde oss för att komma tillbaka när barnen är ett par år äldre!

Läs mer

Artikeltaggar
Artikeltips
Barnsemester testar Tropical Islands
Barnsemester testar Tropical Islands
Tropical Islands är Europas största tropiska inomhusvattenpark och en populär turistattraktion. Den inomhus tropiska miljön skapar en illusion av att vara på en exotisk ö med vita sandstränder, palmer, regnskog och en konstgjord lagun.
Familjenöjen för alla funktionsvariationer
Familjenöjen för alla funktionsvariationer
Alla fungerar vi olika och alla barnfamiljer har familjemedlemmar med olika behov och funktion. Många av familjenöjena i Sverige har sitt mål att vara tillgängliga för alla och välkomna alla gäster.
Halloween och höstlovsfirande på Danska familjenöjen
Halloween och höstlovsfirande på Danska familjenöjen
Det danska höstlovet ligger två veckor tidigare än det svenska och då slår många av de danska familjeparkerna på stort med ett härligt Halloweentema! För många Svenskar är det lika nära till de populära familjeparkerna här. Kika och se om du hittar något som passar dig och din familj!
Halloween och höstlovsfirande på Svenska familjenöjen
Halloween och höstlovsfirande på Svenska familjenöjen
På höstlovet håller flera familjeparker extraöppet och lyxar till det med roligt Halloweentema! Kika och se om du hittar något som passar dig och din familj.
Höstlov i Sverige - vad ska vi hitta på?
Höstlov i Sverige - vad ska vi hitta på?
Det var ju inte så längesedan det var sommarlov så när höstlovet kommer är det kanske skönt att stanna hemma. Men något vill man ju göra, en dagsutflykt eller en övernattning på något roligt ställe. Här får du lite tips och inspiration!
Jämför priset: Svenska familjenöjen
Jämför priset: Svenska familjenöjen
Vi är många som drömmer om att kunna ta med familjen till någon av de stora, populära familjeparkerna i Sverige. Men vad kostar det att komma in, vad kostar det att övernatta och vad får man för pengarna? Barnsemester har räknat på kostnaderna!
Jämför priset: Danska familjenöjen
Jämför priset: Danska familjenöjen
För många Svenskar är det lika nära till de stora populära familjeparkerna i Danmark som till de i Sverige och vi är många som drömmer om en sommar i Danmark. Men vad kostar det resa till Danmark, entrépriser, att övernatta och vad får man för pengarna? Barnsemester har räknat på kostnaderna!
Barnsemester testar: Prison Island och Black Pearl Golf
Barnsemester testar: Prison Island och Black Pearl Golf
Man jobbar i lag på 3-5 personer och ska lösa klurigheter i olika rum för att få poäng. Ungefär som "Fångarna på fortet". Det visade sig vara klurigare än vi trott, men roligt!
Halloween på Legoland
Halloween på Legoland
Det svenska höstlovet är en toppenvecka att besöka Legoland på, speciellt om man gillar Halloween. Här firas Halloween nästan en hel månad och redan utanför entrén möts vi av härliga Halloweendekorationer som sätter stämningen för dagen.
Sportlovsguide med roliga sportlovsaktiviteter!
Sportlovsguide med roliga sportlovsaktiviteter!
Det finns massor av olika saker att göra på sportlovet. Några åker till fjällen eller alperna på skidsemester, andra åker till värmen för sol och bad. Många väljer att prova någon rolig sportlovsaktivitet, kanske åka skridskor eller gå på badhus. Här har vi samlat de bästa tipsen för vad kan man g&o
SEMESTER