Vi bokade sommarresan redan i oktober Barnsemester.se åkte till Alanya i Turkiet och pratade med semestrande barnfamiljer.
Har ni varit utomlands med era barn tidigare? Ja, vi har varit på Sun Ving på Gran Canaria fem gånger, en gång var vi på Blue Village på Cypern och nu är vi här på Blue Village Pascha Bay i Turkiet.
Hur får ni råd att resa utomlands? En del familjer vi känner sparar lite från varje lön året runt, men vi har aldrig lyckats få in den vanan. Vi beställde den här sommarresan redan i oktober med sex avbetalningar med Blue Card. Vi tog också en del av skattepengarna, ett par barnbidrag och så hade vi sparat en del.
Vad tycker du om Bamseklubben, Jennifer? Bra… (lång tystnad)… men jag har sett att Bamse har en dragkedja på ryggen.
Ni två som är 16 år, vad tycker ni om resan? Mysigt med värmen. Vi tar det lugnt här vid poolen, solar och läser. Det är skönt att inte behöva göra något särskilt.
Har ni gjort några utflykter här i Turkiet? Ja, vi var i Alanya igår. Det finns en borg där med fantastisk utsikt, och hamnen är trevlig att strosa i. Vi gick in i en del affärer också, men köpte faktiskt ingenting.
Â
Familjen Ekeberg har inte bokat halvpension, inte heller barnklubb. "Vi hoppade över det. Vi har ju rest hit med våra vänner och har trevligt med dem. Maten lagar vi i pentryt på rummet, ibland äter vi i poolbaren."
Familjen Olsson från Tyringe hade tur i sista kvällens lotteri. De vann en ny resa hit till Pascha Bay!
Familjen Olssons lilla spralliga Jennifer 5 år (till höger) var med i Bamseklubben och uppträdde på stora scenen i restaurangen.
tisdag, 23 april 2013 Bästa semestern för barnfamiljen
Vad ska man tänka på innan man bokar resan? Barnvänliga resmål, hotell, barnklubbar, aktiviteter, transfertider och mycket mer. Det läggs många timmar i de svenska hushållen på att hitta rätt hotel... Läs mer »
torsdag, 9 februari 2012 10 saker som underlättar en långresa
1. Lekväska med favoritleksaker. Låt barnet bestämma vad det vill ha med sig.2. Ta med några överraskningspaket och ge till barnet då och då under resans gång. För lite större barn till exempel tän... Läs mer »
lördag, 28 januari 2012 Vart ska vi åka och när bokar man resan?
Nära eller långt bort, charter eller resa på egen hand, långsemester eller minivecka, högsäsong eller lågsäsong... Är resemålet populärt? Boka så tidigt som möjligt. Tänk på att researrangörerna of... Läs mer »
fredag, 31 oktober 2008 Nytt chartermål i Karibien
Karibiens kritvita stränder, tropiskt klimat och svajande palmer är för många den ultimata semesterdrömmen. Snart startar direktcharter till Aruba. Det ska bli non stop charter till Aruba i Karibie... Läs mer »
tisdag, 29 juni 2010 Packningstips inför resan!
Lider du av packningsångest inför en resa? Här får du tips på hur du effektivt och platssparande packar resväskan. Välj en lätt väska, så kan du packa mer. Låt de saker du alltid har med dig, såsom... Läs mer »
torsdag, 9 februari 2012 Sola smart
Visst är det underbart med sol – men tänk på att skydda ditt barn mot de skadliga strålarna. Och vila i skuggan mitt på dagen.Mitt på dagen när solen är som starkast ska man försöka hålla sig i sku... Läs mer »