Aqualeón Costa Dorada
Favorit sparadSpara favorit

Aqualeón är två parker i en: en stor vattenpark plus en riktig safaridel. Här finns också möjlighet att se shower med både stora kattdjur och exotiska rovfåglar.
Vattenpark
En av utmaningarna i vattenparken är vattenrutschkanan "Black Hole", det svarta hålet. Det är en kolsvart vattenrutschkana där man åker i mörker, med inslag av ljuseffekter, små himlavalvslampor, luft- och vattenstrålar.
Andra vattenrutschkanor här är bland annat "Kamikaze" där man åker i en hisnande fart nedåt. Det finns också två "Super Slalom banor" där man åker i zig-zag med olika lutning. Prova också "Rapids" där man åker i gummiringar.
Safari
I safaridelen av parken kan ni se elefanter, zebror, antiloper och andra växtätare. Allt detta kan ni se från er egen bil!
Man kan också välja att åka en tur med safaribussen genom den del av safarin där de farligare djuren bor, som brunbjörnar, lejon och sibiriska tigrar.
MiniZoo
Här bor bland annat schimpanser, dvärghästar, sköldpaddor, marsvin och andra mindre djur.
aqualeon.es/ »
Med bil från till Aqualeón Costa Dorada är det ca 2 km (22 h 25 min).
Visa på en karta och se var andra familjeattraktioner i närheten ligger.Finca les Basses
43716 Albinyana, Tarragona