Phaeno - med 250 experiment
Favorit sparadSpara favorit


Om du har barn i den vetgiriga skolåldern, då kan det här vara ett trevligt utflyktsmål. Men se till att ha några timmar på er för det är inte en anläggning man rusar igenom. Här ska man ha lov att stanna kvar vid stationer som är intressanta.
Det finns totalt 250 experimentstationer och tanken är att man genom egen upptäckt och egna försök ska förstå grunderna i naturvetenskap och teknik.
Tips! Phaeno ligger i en otroligt häftig byggnad, ritad av den välkände och prisbelönade kvinnliga arkitekten Zaha Hadid. Denna fantastiska byggnad liknar nästan en skulptur, och i barnens ögon ser den ut som ett rymdskepp! Om du är intresserad av arkitektur kan du följa med på en guidad visning , men tänk på att du måste anmäla dig minst en vecka i förväg.

Med bil från till Phaeno - med 250 experiment är det ca 1 km (13 h 0 min).
Visa på en karta och se var andra familjeattraktioner i närheten ligger.



Alla bilder från Phaeno - med 250 experiment (4 st) »
Har du varit på Phaeno - med 250 experiment? Ladda upp en bild »