Ekholmens Öppna Park
Favorit sparadSpara favorit
Parkleken är en öppen fritidsverksamhet som barn och vuxna i alla åldrar är välkomna till.
Lekplatsen ligger utspridd i naturmarken. Ett gångstråk till skolan går tvärs igenom platsen. Lekplatsen är delvis inhägnad med stängsel och plank, men det finns öppningar åt många håll. Det finns en avdelning för yngre barn med lekhus, liten klätterlek, gungdjur och sandlåda med hög kant som ryggstöd och fristående bakbord. Alla redskap står i sand.
Det finns en gungställning med däckgungor som står i sand, gungorna som har hängt över ytan med fallskydd är borttagna.
Det finns en klätterställning som står på gummimatta och linbana en linbana som står i sand. Det finns en racerbana i trä som går runt i naturmarken. Det finns en basketplan och fler redskap för klättring.
Det finns sittplatser i både sol och skugga.
Vad är en Parklek?
Parklek är en öppen fritidsverksamhet med tonvikten lagd på utomhusaktiviteter, till exempel lekar, spel, odling, natur och miljö, djurhållning, idrott på lek, skapande verksamhet, grillning, umgänge och fest.
Parkleken är till för för barn och unga i alla åldrar och deras föräldrar. Det är gratis att komma till parkleken och du kan låna lekmaterial och spel.
På dagarna finns personal på parkleken som gör att du och barnen kan känna er trygga och det finns alltid någon att prata med. Ibland kan parklekarna ha verksamhet på kvällar och helger. Vissa parlekar går att boka för barnkalas och andra händelser.
stockholm.se/-/Serviceenhetsdeta... »Öppet | Öppet vissa dagar | Stängt |
Med bil från till Ekholmens Öppna Park är det ca 103 km (1 tim 7 min).
Visa på en karta och se var andra familjeattraktioner i närheten ligger.Den här bemannade parkleken ligger högt uppe på berget vid Ekholmsskolan i ett naturparti med flerfamiljshus runt om.
Alla bilder från Ekholmens Öppna Park (1 st) »
Har du varit på Ekholmens Öppna Park? Ladda upp en bild »